Oblíbené (0)
MĚNA
Volejte, rády Vám poradíme
734 622 002 
saty@blankastraka.cz
0 ks

Co je to udržitelná móda? A co pro Vás znamená? 1. část

Klady a zápory slow & fair fashion módy, vegan nebo biobavlny.

Showroom a spokojená zákaznice

 

Neradi to říkáme, ale zcela 100% udržitelnost v módě neexistuje.

 

Důvodem je, že praní prádla plní přírodu mikrovlákny. Také zatěžuje životní prostředí používáním vody, elektřiny. Většina pracích prostředků není šetrná k životnímu prostředí.

Existuje však mnoho různých způsobů, jak k tématu přistupovat. Než se pustíme do všech různých aspektů, které je třeba jako spotřebitel vzít v úvahu, je třeba vzít v potaz, že existují dva pohledy: pohled značek/výrobců a pohled spotřebitelů/zákazníků. Pokud se tedy rozhodnete pro nějaký z trendů udržitelné módy při pořízení letních šatů, šatů pro plnoštíhlé dámy nebo šatů do práce, projděte si našeho průvodce a třeba bude Vaše rozhodování o to snadnější.

 

Udržitelná móda z pohledu značky

Pro výrobce to znamená produkovat způsobem, který je co nejhumánnější a nejšetrnější k životnímu prostředí. Cílem je mít výrobní systém, který funguje bez zanechání negativní stopy.

 

Udržitelná móda z pohledu uživatelů/zákazníků

Pro Vás spotřebitele to znamená zamyslet se nad tím, co kupujete, vědět, jaké filozofie svými nákupy podporujete, a také si položit otázku, zda každý nový kousek ve Vašem šatníku opravdu budete nosit do té míry, že jeho vyrobení za to stálo – mělo smysl.

 

Showroom a spokojená zákaznice

Jak začít?

Abychom vám rozhodování a přehled v problematice udržitelné módy usnadnili, sepsali jsme klady a zápory různých přístupů, které můžete při tvorbě svého šatníku zvolit.

 

Slow Fashion / pomalá móda

+ Šetrná k životnímu prostředí tím, že se vyrábí všeobecně v nižších počtech.

  Pokud opravdu chcete najít nevýhodu, jedna by zde byla. Pomalá móda znamená držet se toho, co máte, po dlouhou dobu, takže je pak obtížné například při změně módního vkusu šatník vyměnit.

 

Kvalita je zde klíčovým prvkem, udělejte si čas a pořádně si rozmyslete, jestli například šaty vyhovují vašemu stylu a to, zda je budete nosit po delší dobu (více sezón). Pokud se vám na slow fashion oblečení něco rozbije, objeví se nějaká vada či podobně, pokuste se nejprve přijít na to, jak můžete daný kousek oblečení opravit, než se rozhodnete jej zahodit.

 

Fair Fashion / férová móda

+ Férová móda jde ruku v ruce se zajištěním spravedlivých mezd pro zaměstnance a podporuje vzdělávání. Tím přímo zlepšuje kvalitu života pracovníků. Šaty, sukně, kalhoty a další kousky férové módy jsou produkovány zcela ekologicky a za férových pracovních podmínek podle certifikátu nezávislé organizace Fair Wear Foundation.

Mnoho menších značek si certifikace nemůže dovolit, takže pokud na zboží přímo není, nemusí to být nutně špatná zpráva.

 

Vegan / veganská móda

+ Šetrná k životnímu prostředí, protože snižuje negativní dopady na ekologii způsobené zvířaty.

+ Zabraňujete umírání nebo utrpení zvířat pro vaše oblečení.

Některé značky používají plastová nebo jiná biologicky nerozložitelná vlákna jako náhradu za produkty živočišného původu. Bohužel tyto materiály často po krátké době končí na skládkách. To přímo přispívá k ekologickému znečištění.

 

Pokračování v druhé časti...