Nalezené kategorie
Další nalezené kategorie: 0
Nalezené značky
Další nalezené značky: 0
Nalezené produkty
Další nalezené produkty: 0
Nalezené články: 0
Dilema v péči o šaty: Ruční praní nebo praní v pračce?
Nevím, jak jste na tom vy, ale já svoje šaty miluji. Jejich prohlédnutím na e-shopu, objednávkou a následným zjištěním, že zase sednou jako ulité, začíná mezi mnou a tou šarmantní látkou vztah. Možná ne na celý život (a to připouštím jen velmi nerada), ale na jedno až dvě léta určitě.
Péče o šaty není žádná věda, zvládnete to i samy
Pokud jste si koupily bílé šaty s červenými puntíky nebo šaty s kombinací tmavých a světlých látek, určitě už vás napadlo: „Jak je proboha vyčistím?“ A co teprve praní plesových šatů, u kterých se skvrnám, ucouranému spodnímu lemu a dalším náhodným flíčkům neubrání opravdu nikdo? Jak tedy vyčistit společenské šaty? Ručně nebo v pračce? Používat speciální přípravky?
Dovolte mi podělit se s vámi o své zkušenosti pradleny :-).
Čtěte cedulky a půlku práce máte za sebou
Každé šaty mají svou cedulku, na které je uvedeno nejen to, z jakého materiálu jsou vyrobeny a kde, ale také základní info o tom, na jakou teplotu konkrétní šaty prát.
Je na ní také velmi užitečný symbol, který poradí, zda je vhodné šaty sušit v sušičce. Věřte, nebo ne, většina šatů do sušiček nepatří! Vlivem teplého vzduchu a použitých materiálů se totiž šaty často zmenší (většinou na délku, ale ani redukce o velikost není výjimkou). Zásada číslo jedna tedy zní: Vyprané šaty vyvěste nejlépe na ramínko do větrané místnosti a nechte uschnout! To jsme ale malinko předběhli.
Jak prát šaty v pračce?
Vezměme si jen běžně znečištěné šaty (bez výrazných skvrn). Máte – li dobrou pračku, která nabízí i programy praní v rukou, můžete péči o šaty přenechat jí. Perte nejlépe na 30 °C, převrácené naruby, bez pásků a případných ozdobných prvků (květin, broží apod). Ručnímu praní šatů se můžete úplně vyhnout.
Mně se poslední dobou nejlépe osvědčil doma vyrobený mýdlový sliz (návod třeba tady), ale i komerčně prodávané prášky fungují dobře. Pozor: Nepřidávejte aviváž! Látku zbytečně rozvolňuje a šaty mohou ztratit svůj tvar!
Na odolnější fleky zkuste jelení mýdlo
Absolvovala–li jste v šatech bujarý večírek a zůstaly na něm skvrny, zkuste následující postup. Flek na šatech potřete navlhčeným jelením mýdlem. Pokud preferujete jiný prostředek na skvrny (třeba v růžové lahvi), i tím. Důležité je nechat prostředek alespoň hodinu působit. Určitě znáte i babské rady pro první pomoc při čištění šatů:
- Flek od červeného vína co nejrychleji posolte – sůl víno z látky vytáhne.
- Pro skvrny od rajčatových omáček nebo šťávy od masa zase jako první pomoc výborně funguje okamžité potření perlivou vodou.
Po hodině perte dle postupu, který je uveden v odstavcích výše.
Čištění svatebních šatů přenechejte profesionálům
Specifickou kategorií je péče o šaty svatební a plesové. Tady jednoznačně doporučuji využití profesionálních služeb. Praní svatebních šatů v pračce není nejlepší nápad. Pokud trváte na domácím čištění, vězte, že tady je nejjistější cesta ruční praní. Oba druhy šatů bývají vyrobené z velmi jemných materiálů a pračka by je mohla poškodit. Postup se v podstatě neliší, jen si dáte tu prací fázi ve vlažné vodě v umyvadle nebo ve vaně.
Šaty neždímejte ani nijak násilně nekruťte. Ideálně je zavěste mokré na ramínko nad vanu a nechte odkapat a následně oschnout bez větších zásahů. Ujistěte se také, pokud máte svatební nebo plesové šaty z půjčovny, že je čištění žádoucí. Řada salónů už má čištění po akci započteno v ceně a z bezpečnostních důvodů si čištění na vlastní pěst vyloženě nepřeje.
TIP na závěr: Pokud chcete dopřát svým šatům extra porcí voňavé svěžesti navíc, vyrobte si jednoduše domácí levandulový sprej (návodů je víc než dost) a šaty jím před nošením postříkejte. Nejen, že budete vonět létem a šířit kolem sebe klid, který levandule umocňuje, ale navíc vyvarujete otravným hmyzákům (levandule funguje jako repelent).
© 2024 Blanka Straka Group s.r.o.