Oblíbené (0)
MĚNA
Volejte, rády Vám poradíme
734 622 002 
saty@blankastraka.cz
0 ks

Dilema v péči o šaty: Ruční praní nebo praní v pračce?

Nevím, jak jste na tom vy, ale já svoje šaty miluji. Jejich prohlédnutím na e-shopu, objednávkou a následným zjištěním, že zase sednou jako ulité, začíná mezi mnou a tou šarmantní látkou vztah. Možná ne na celý život (a to připouštím jen velmi nerada), ale na jedno až dvě léta určitě.

Proto věnuji svým šatům pozornost nejen při fázi namlouvání a samotného ladění s ostatními prvky mé garderoby, ale především při péči poté, co mi poskytly svůj dokonalý servis.
 

Praní šatů v pračce

Péče o šaty není žádná věda, zvládnete to i samy

Pokud jste si koupily bílé šaty s červenými puntíky nebo šaty s kombinací tmavých a světlých látek, určitě už vás napadlo: „Jak je proboha vyčistím?“ A co teprve praní plesových šatů, u kterých se skvrnám, ucouranému spodnímu lemu a dalším náhodným flíčkům neubrání opravdu nikdo? Jak tedy vyčistit společenské šaty? Ručně nebo v pračce? Používat speciální přípravky?

Dovolte mi podělit se s vámi o své zkušenosti pradleny :-).

Čtěte cedulky a půlku práce máte za sebou

Každé šaty mají svou cedulku, na které je uvedeno nejen to, z jakého materiálu jsou vyrobeny a kde, ale také základní info o tom, na jakou teplotu konkrétní šaty prát.

Je na ní také velmi užitečný symbol, který poradí, zda je vhodné šaty sušit v sušičce. Věřte, nebo ne, většina šatů do sušiček nepatří! Vlivem teplého vzduchu a použitých materiálů se totiž šaty často zmenší (většinou na délku, ale ani redukce o velikost není výjimkou). Zásada číslo jedna tedy zní: Vyprané šaty vyvěste nejlépe na ramínko do větrané místnosti a nechte uschnout! To jsme ale malinko předběhli.

Jak prát šaty v pračce?

Vezměme si jen běžně znečištěné šaty (bez výrazných skvrn). Máte – li dobrou pračku, která nabízí i programy praní v rukou, můžete péči o šaty přenechat jí. Perte nejlépe na 30 °C, převrácené naruby, bez pásků a případných ozdobných prvků (květin, broží apod). Ručnímu praní šatů se můžete úplně vyhnout.

Mně se poslední dobou nejlépe osvědčil doma vyrobený mýdlový sliz (návod třeba tady), ale i komerčně prodávané prášky fungují dobře. Pozor: Nepřidávejte aviváž! Látku zbytečně rozvolňuje a šaty mohou ztratit svůj tvar!

Jak prát šaty v pračce

Na odolnější fleky zkuste jelení mýdlo

Absolvovala–li jste v šatech bujarý večírek a zůstaly na něm skvrny, zkuste následující postup. Flek na šatech potřete navlhčeným jelením mýdlem. Pokud preferujete jiný prostředek na skvrny (třeba v růžové lahvi), i tím. Důležité je nechat prostředek alespoň hodinu působit. Určitě znáte i babské rady pro první pomoc při čištění šatů:

  • Flek od červeného vína co nejrychleji posolte – sůl víno z látky vytáhne.
  • Pro skvrny od rajčatových omáček nebo šťávy od masa zase jako první pomoc výborně funguje okamžité potření perlivou vodou.

Po hodině perte dle postupu, který je uveden v odstavcích výše.

Čištění svatebních šatů přenechejte profesionálům

Specifickou kategorií je péče o šaty svatební a plesové. Tady jednoznačně doporučuji využití profesionálních služeb. Praní svatebních šatů v pračce není nejlepší nápad. Pokud trváte na domácím čištění, vězte, že tady je nejjistější cesta ruční praní. Oba druhy šatů bývají vyrobené z velmi jemných materiálů a pračka by je mohla poškodit. Postup se v podstatě neliší, jen si dáte tu prací fázi ve vlažné vodě v umyvadle nebo ve vaně.

Šaty neždímejte ani nijak násilně nekruťte. Ideálně je zavěste mokré na ramínko nad vanu a nechte odkapat a následně oschnout bez větších zásahů. Ujistěte se také, pokud máte svatební nebo plesové šaty z půjčovny, že je čištění žádoucí. Řada salónů už má čištění po akci započteno v ceně a z bezpečnostních důvodů si čištění na vlastní pěst vyloženě nepřeje.

TIP na závěr: Pokud chcete dopřát svým šatům extra porcí voňavé svěžesti navíc, vyrobte si jednoduše domácí levandulový sprej (návodů je víc než dost) a šaty jím před nošením postříkejte. Nejen, že budete vonět létem a šířit kolem sebe klid, který levandule umocňuje, ale navíc vyvarujete otravným hmyzákům (levandule funguje jako repelent).