Oblíbené (0)
MĚNA
Volejte, rády Vám poradíme
734 622 002 
saty@blankastraka.cz
0 ks

Jak vybrat perfektně padnoucí spodní prádlo?

Milé dámy, víte, jakou máte velikost podprsenky? Nebudu daleko od pravdy, když napíšu, že většina z vás bude překvapená rozdílem mezi tím, jakou velikost si kupujete a jakou velikost ve skutečnosti máte.

Někdy zapomínáme na to, že podprsenku nosíme, aby nám usnadňovala život, vytvarovala dekolt a udržela nám rovná záda. Kvalitní a dobře vybranou podprsenku nemusíme během dne vůbec upravovat. Prostě drží, jak má a je naší druhou kůží. Tělo se v průběhu let mění (hubneme, tloustneme) a první partie, na kterých jsou změny váhy patrné, jsou právě ňadra. Proto je tak důležité znát své aktuální míry.

Jak správně změřit velikost podprsenky

Nejprve si krejčovským metrem změříme obvod hrudníku těsně pod prsy (dolní obvod hrudníku). Od čísla, které naměříme, odečteme 5 až 10 centimetrů. Je to proto, aby se podprsenka při nošení neposouvala nahoru a nebyla příliš volná. Podprsenky se vyrábí z elastického materiálu, a i když se o ně budeme dobře starat, časem se stejně vytáhnou. Ženy, které si pod prsy naměří 80 cm, mohou mít podprsenku o obvodu 75 - 70.

Druhé číslo, které potřebujeme při honbě za správnou podprsenky zjistit, je velikost košíčků. Krejčovským metrem změříme obvod okolo nejplnější části prsou (horní obvod hrudníku) a v tabulce níže si najdeme správnou velikost košíčků.

Jak změřit velikost podprsenky

Tabulka velikostí košíčků podprsenky

Myslete i na ramínka

Ramínka od podprsenky jsou také velmi důležitá. Nenesou však veškerou tíhu prsou, jak se hodně z nás domnívá, ale pouze pomáhají správnému udržení obvodu podprsenky, který zajišťuje tu hlavní oporu. Ramínka je potřeba vybírat s ohledem na velikost a tvar poprsí. Když máte malá nebo dostatečně pevná ňadra, můžete si dovolit podprsenku bez ramínek. Větší ňadra už potřebují pohodlná a širší ramínka z pevného materiálu.

Tabulka velikostí podprsenek v různých zemích

Ještě upozorním, že velikosti prádla se mohou lišit u jednotlivých výrobců i v různých zemích. Některé země dokonce používají odlišné číslování. Příklady naleznete v tabulkách níže.

 

Pár dalších tipů pro výběr správné velikosti podprsenky

 • Při zkoušení podprsenku odtáhněte za zapínání od zad. Měly byste mezi zády a zapínáním mít mezeru maximálně na šířku dvou prstů.
 • Nekupujte podprsenku, kterou rovnou zapínáte na nejtěsnější háček. Při vytahování materiálu už nebudete mít kam posouvat.
 • Když jdete vybírat konkrétní šaty, vždy je zkoušejte na podprsenku, kterou pod ně budete nosit. Jedině tak vám budou šaty dokonale sedět.

Jak vybrat správnou podprsenku

Jak poznáte chybně vybranou podprsenku?

 • Při zvednutí rukou vám podprsenka vyjede nahoru - vybrala jste si příliš velký obvod podprsenky.
 • V podpaží se tvoří nevzhledné boule - vybrala jste příliš těsný obvod podprsenky a máte malé košíčky. Podprsenka musí sedět ve všech polohách, proto si v kabince při zkoušení třeba sedněte a zvedněte ruce.
 • Ramínka se příliš zařezávají do kůže - pokud již nejdou upravit posunutím, vybrala jste příliš velký obvod podprsenky a veškerá váha prsou spočívá na ramínkách.
 • Tvoří se nám tak zvaná dvojitá prsa - vybrala jste malou velikost košíčků. Víte, že různé obvody podprsenek mají i různé velikosti košíčků (ačkoliv jsou značeny jako stejné)? Menší obvod má menší košíčky, naopak u většího obvodu jsou košíčky stejného označení větší. Např. pokud je vám těsný obvod velikosti 75, ale košíčky C vám sedí, vyberete si velikost 80, ale s košíčky velikosti B, taková podprsenka vám už sedne dokonale.
 • Košíčky na přední části hrudníku vám odstávají, jako by do nich něco chybělo - vybrala jste si příliš velké košíčky.
 • Kostice vás tlačí do hrudníku - opět špatně vybraná velikost košíčku, je potřeba vybrat větší. Kostice musí přesně kopírovat tvar ňadra a končit těsně v podpaží.
 • Odstávající kostice na přední straně podprsenky, pod které lze vsunout prsty - vybrala jste malou velikost košíčků.
 • Podprsenka při nošení nechává otlaky - opět špatně vybraná velikost obvodu, košíčků nebo příliš utažená ramínka.

Jak zjistit velikost podprsenky

I špatný střih kalhotek může udělat neplechu

Teď ještě krátce k dalšímu spodnímu prádlu, konkrétně kalhotkám. Kalhotky vás při nošení nesmí nikde škrtit a nesmí přes ně nikde nic přetékat. Pod volnými šaty nevhodně vybrané kalhotky ještě schováte, ale úzké šaty vám neodpustí nic. Pokud zvolíte bezešvé prádlo správné velikosti, máte jistotu, že pod šaty se nebude rýsovat okraj kalhotek. A teprve takto uděláte dokonalou parádu.

Dalším skvělým trikem, jak vykouzlit dokonalou siluetu pod šaty, je stahovací prádlo. Můžete si vybrat z mnoha možností, podle toho, kterou část těla potřebujete vytvarovat. Pod šaty oceníte asi nejvíce tvarovací spodničku nebo body s nohavičkami, případně také kalhotky se zvýšeným pasem, které vytvarují bříško. U stahovacího prádla platí dvojnásob, že vám musí dokonale sednout. S jeho výběrem nespěchejte, připlaťte si za kvalitu a vyzkoušejte více značek.

Tipy na správné podprsenky pod šaty

Na závěr pro vás mám ještě pár příkladů, jakou podprsenku si vybrat pod konkrétní šaty.

Pod šedé šaty s růžovými květy Lindy Bop Jadeen se bude hodit podprsenka bez ramínek, protože šaty mají poměrně hluboký výstřih a ramínka by z něj po stranách mohla vykukovat.

Šedé šaty s růžovými květy Lindy Bop Jadeen

Pod černé pouzdrové šaty Collectif Regina si můžete vzít podprsenku se širokými ramínky. Vhodná bude i podprsenka s push-up efektem, která krásně vytvaruje dekolt.

Černé pouzdrové šaty Collectif Regina

Pod červené šaty s tulipány Lindy Bop Bernice, nebo pod jakékoliv jiné šaty s ramínky, budeme opět volit podprsenku bez ramínek, a to i na zkoušení šatů při osobní návštěvě na prodejně.

Červené šaty s tulipány Lindy Bop Bernice

Snad vám tento článek přinesl cenné rady.

Těším se na příště.