Nalezené kategorie
Další nalezené kategorie: 0
Nalezené značky
Další nalezené značky: 0
Nalezené produkty
Další nalezené produkty: 0
Nalezené články: 0
Slovník pojmů
Audrey Hepburnová (zdroj)
Audrey Hepburnová, vlastním jménem Audrey Kathleen van Heemstra Hepburn-Ruston, zkráceně Audrey Ruston, (4. května 1929 Brusel, Belgie – 20. ledna 1993 Tolochenaz, Švýcarsko) byla britská herečka a velvyslankyně UNICEF jedna z nejznámějších tváří filmového plátna druhé poloviny 20. století, nositelka cen Oscar, Tony, Emmy i Grammy.
Bavlna (zdroj)
Bavlna je jemná bílá substance sestávající z vláken získávaných ze semen rostlin, které patří k rodu Gossypium (bavlník).[1]
Blůza (zdroj)
Blůza je část oblečení sloužící k zakrytí horní části těla.
Bolero, bolerko (zdroj)
Bolero (nebo také bolerko) je krátký dámský kabátek s krátkými či dlouhými rukávy. Klasická bolera mají rozměry menší vestičky zakrývající ženské poprsí. Mohou být doplněna knoflíky na zapínání.
Brož (zdroj)
Brož (z francouzského broche – vřeteno, kolík, rožeň či sponka) je mužský či ženský šperk, připínaný na oděv. Na rozdíl od spon, agraf či fibulí nemá brož nosnou = spínací funkci, ale pouze účel dekorační, tedy estetický. Stejně jako spony má většina broží k připnutí na oděv převážně jehlici či zavírací (bezpečnostní) špendlík.
Dámské lodičky (zdroj)
Dámské lodičky je typ lehké obuvi s podpatkem, kterou nosí zejména ženy. Obvykle má také hluboké vykrojení, které odhaluje nárt nohy a úzkou špičku (u některých modelů však bývá špička otevřená). Lodičky s podpatkem vyšším než 10 cm se označují jako high heels.
Elastan (zdroj)
Elastany jsou vlákna, která se dají natáhnout na nejméně trojnásobnou délku a po uvolnění tahu se vrátí na původní rozměr.
Francouzská móda (zdroj)
Francouzská móda je proslulá především svoji extravagancí a jednoduchostí. Ve Francii se nachází i mnoho prestižních škol a univerzit, kde se mohou zájemci studovat módní návrhářství, návrhářství bot, doplňků a šperků, módní fotografie, předpovídání trendů, marketing a to na vysoké úrovni. Občané mají také možnost účastnit se kurzů, pokud nemají čas na dlouhodobé studium. To je důvod, proč je Francie zemí módy, počátky to má ale samozřejmě již v historii.
Kabát (zdroj)
Kabát je svrchní část oblečení, která zakrývá celou horní část těla a dosahuje až ke kolenům. Kabát nosí ženy i muži. Většinou se nosí při chladném počasí a chrání před větrem a deštěm.
Kabelka (zdroj)
Kabelka je středně velké až velké zavazadlo, příp. modní doplněk, které používají především ženy k uschovávání osobních předmětů pro denní potřebu a různých cenností.
Kalhotky (zdroj)
Kalhotky jsou druh spodního prádla, obvykle jsou lehké a přiléhavé, vytvořené pro každodenní nošení žen či dívek. Kalhotky se obvykle skládají z elastického pásku, dále pruhu látky, který má za úkol zakrýt oblast genitálu (obvykle je pokryt vložku s absorpčními vlastnostmi například z bavlny), a páru otvorů pro nohy, které jsou stejně jako pásek často vyrobeny z elastického materiálu. Kalhotky buď nohavičky nemají, anebo je mají velice krátké.
Kapsa (zdroj)
Kapsa je malé nebo větší pouzdro, vzniklé sešitím dvou látek a všité na rubu kalhot, kabátů, košil atd. Používají se i vnitřní (skryté) kapsy. Běžně se, zejména u kabátů a sak, užívají vnitřní náprsní kapsy, do kterých se ukládají různé předměty denní potřeby (například brýle, peněženky, tabatěrky, osobní doklady, peníze apod). U pracovního, vojenského a neformálního oblečení jsou používány také kapsy všité na líci.
Knoflík (zdroj)
Knoflík je zařízení sloužící ke spojení dvou částí oděvu pomocí provléknutí tělesa knoflíku skrz knoflíkovou dírku. Knoflík je převážně malé deskovité tělísko, které se většinou využívá v textilním průmyslu jako součást oděvu pro otevírání a zavírání, či jako módní doplněk.
Korzet (zdroj)
Korzet (šněrovačka) je součást ženského spodního prádla, která kombinuje funkci podprsenky a podvazkového pásu. Jeho funkcí je stažení trupu z estetických či zdravotních důvodů. Korzety se používají jako spodní prádlo, módní doplňky a zdravotní pomůcky. Nosí je muži i ženy, ačkoli u žen je jejich nošení obvyklejší. V poslední době se termín „korzet“ začal v módním průmyslu používat jako označení pro části oděvu, které do různé míry napodobují zjev tradičního korzetu, aniž by plnily jeho funkci. Tyto moderní ‘korzety’ a korzetové živůtky mají šněrování a kostice a často imitují vzhled historických korzetů, ale zpravidla nemají (téměř) žádný vliv na tvar těla svého nositele. Korzet v pravém slova smyslu obvykle pochází z dílny korzetiéra a bývá šitý na míru. V některých obdobích historie (například rokoko, či 19. století) docházela móda stahování těla do takových extrémů, že ženám, které korzety nosily, hrozilo ohrožení na zdraví a poškození vnitřních orgánů.
Krajka (zdroj)
Krajka je plošná ozdobná textilie, vzdušná a průhledná, tvořená z nití a případně i látky, které tvoří ornamenty nebo kresby. Užívala se a užívá jako ozdoba svátečních šatů, dámského, stolního i ložního prádla, liturgických rouch a podobně.
Košile (zdroj)
Košile je část oblečení, která slouží k zakrytí horní části těla. Název pochází z pozdně latinského slova casula, označujícího plášť s kapucí.[1] Je to kus oblečení vyrobený z látky, který zakrývá celou horní polovinu těla. Má límec, rukávy a vertikální zapínání na knoflíky, které lze rozepnout po celé délce.
Kravata (zdroj)
Kravata (také vázanka) je část oblečení, které již více než 350 let slouží jako součást pánského šatníku. Podle sociologů a módních historiků je její funkce pouze estetická a sociální. Používání kravaty upravuje etiketa. Muži ji nosí na společenské, formální akce, v obchodním styku a na slavnostní události. V posledních několika dekádách (zřejmě od 40. let 20. století) našla kravata místo i v šatníku žen. Je také součástí mnoha uniforem.
Legíny (zdroj)
Legíny můžeme charakterizovat jako spodní díl oděvu těsně obepínající nohy (druh tepláků). Mohou je nosit jak ženy, tak muži (méně časté). V minulosti byly legíny tvořeny dvěma oddělenými částmi pro každou nohu zvlášť. Legíny jsou dnes jak oblíbenou součástí módních outfitů, tak také funkční součástí sportovního oblečení.
Límec (zdroj)
Límec je součást oděvu, která obepíná krk a je buď k oděvu přišitá nebo umístěná samostatně. Má dvě základní funkce - jednak krk chrání, jednak zdobí; lze říci, že funkce estetická nad praktickou převažuje, a to jak v průběhu vývoje, tak v současnosti.
Móda (zdroj)
Móda (z francouzského mode, které vzniklo z latinského modus – míra, vzhled, způsob, pravidlo, předpis) je aktuálně (s trvalostí dnů až roků) upřednostňovaný způsob, jak se některé věci dělají nebo používají. Tento způsob použití nebo řešení není trvalý, ale v čase se mění. Změna módy tak znamená změnu způsobu užití nebo řešení. Móda a její následování je spojeno s příslušností k sociální skupině. Pokud se jedinec nepřizpůsobí běžné módě, je společností nebo skupinou penalizován, tento tlak je někdy nazýván „diktát módy“. Velmi často je výraz móda používán ve spojení s oblékáním, kde popisuje v daném období upřednostňovaný vzhled oděvů, úpravu vlasů a úpravu zevnějšku obecně. Móda, vzhled oděvu, měnící se kultura, je přes zdánlivou povrchnost, jedním z nejcharakterističtějších rysů vystihujících obraz člověka a společnosti.
Náhrdelník (zdroj)
Náhrdelník (koliér) je šperk, který se nosí kolem krku. Může to být pevná, obvykle kovová obroučka, ozdobný řetízek, anebo jej tvoří perly, korálky a mušle, navlečené na šňůře či řemínku. Těsnější náhrdelníky jsou opatřeny závěrem, volnější se navlékají přes hlavu.
Nátělník (zdroj)
Nátělník je trupový oděv bez límce z lehkých materiálů, používá se jako spodní prádlo pod košili, nebo jako vrchní oděv v případě teplého počasí.[1] Vyrábějí se z bavlny nebo umělých vláken. Natělníky určené jako spodní prádlo jsou většinou bílé, jako vrchní oděv jsou často barevné, batikované či s potiskem.
Náramek (zdroj)
Náramek je šperk, který se nosí na zápěstí ruky. Může to být pevný kroužek z kovu, dřeva nebo plastu, anebo je to ohebný řetízek či pásek, který se kolem zápěstí zapíná. Na náramek se často připevňují různé přívěsky a amulety. Jako jiné šperky, je i náramek doložen od starší doby kamenné a sloužil patrně jako ochrana před kouzly a uřknutím. V moderní době se na náramky upevňují náramkové hodinky nebo zábavní elektronika a náramky slouží také k identifikaci například novorozených dětí a pacientů v nemocnici; papírové náramky slouží jako vstupenky. Alternativní medicina někdy používá náramky údajně léčivé (např. magnetické), silně však podléhá vlnám módy.
Náušnice (zdroj)
Náušnice je ozdoba, která se nosí na uchu. Nošení náušnic je tradičně typické pro ženy, nosí je ale i někteří muži (např. rappeři). V západní společnosti se nechávají uši běžně píchat ženám už jako malým holčičkám. Současné náušnice v některých případech symbolizují, stejně jako jejich mnohem starší sestry ze starověku, postavení a finanční možnosti nositelky (náušnice s diamanty, ze zlata nebo jiných drahých kovů). Ve většině případů se ale k tomuto šperku přistupuje z ryze módních důvodů.
Oděv (zdroj)
Oděv (někde též oblek, oblečení, oblékání, odívání, šat, ošacení, šaty apod.) je označení pro výrobek nebo sadu výrobků z přírodních a umělých tkanin (textilií), kůže a dalších materiálů, které lidé používají pro ochranu a okrasu svého těla. Oděv doplňuje obuv.
Ornament (zdroj)
Ornament (latinsky ornamentum – výstroj, ozdoba, okrasa) je ve výtvarném umění ozdobný prvek, který slouží ke zkrášlení nebo členění staveb, stěn, ploch, tkanin a předmětů všeho druhu. Jeho zdobná či estetická funkce silně převažuje nad funkcí zobrazovací nebo vyprávěcí (narativní).
Pásek (zdroj)
Opasek, také pas, hovorově také pásek, je specializovaná oděvní součástka, může se jednat i o zvláštní oděvní doplněk. Opasek vždy slouží k opásání (přepásání) trupu lidského těla přibližně ve výšce boků.
Patentka (zdroj)
Patentka, druk neboli stiskací knoflík je drobný, většinou kovový dvoudílný knoflík užívaný pro rychlé spojování dvou textilních či kožených součástí k sobě. Skládá se ze dvou samostatných dílů, hlavice a patice, které se obvykle nýtují na oděv, textilní povlak nebo jinou textilní součástku. Hlavice patentky se zacvakává do patice, čímž obě části mechanicky spojuje dohromady.
Peněženka (zdroj)
Peněženka, starším názvem také portmonka, případně i slangově šrajtofle či prkenice, je druh ochranného pouzdra na peníze a v moderní době i na různé druhy platebních karet, či osobních dokladů. Peněženka slouží jako místo, které snadno umožňuje shromáždění, roztřídění, úschovu a snadnou manipulaci s předměty v ní uložených. Jedná se o pouzdro, které bývá často skládatelné a uzavíratelné.
Plavky (zdroj)
Plavky jsou koupací oděv, který si člověk obléká pro pobyt u vody a ve vodě. Slouží především jako oděv pro plavání, vodní sporty nebo opalování.
Ples (zdroj)
Ples je společenská událost obvykle slavnostní povahy, která je spojena se společenským tancem za zvuků taneční hudby. Tato událost mimo jiné umožňuje vzájemné setkávání lidí, kteří by se jinak pravděpodobně nikdy nesetkali. Plesy bývaly v minulosti především výsadou vyššího stavu, tedy šlechty. V průběhu 19. století se plesy postupně staly (ostatně tak jako mnoho jiných původně šlechtických výsad) běžnou součástí tehdejší měšťanské společnosti, v té době byly takovéto lidové plesy označovány slovem bál. Pořádaly je obvykle různé občanské spolky nebo profesní a stavovská společenstva (cechy) apod.
Podpatek (zdroj)
Podpatek je část obuvi, která ji zvyšuje pod patou. Nízké podpatky jsou vhodné pro stabilní chůzi a vyskytují se, mimo jiné, na trekingových botách, dále také na pánské obuvi určené pro sportovní tanec. Dámské společenské boty mívají podpatky vysoké, tato obuv se pak podle svého tvaru, který se podobá loďce, nazývá „lodičky“.
Podprsenka (zdroj)
Podprsenka je součást dámského oděvu (spodního prádla nebo plavek) sloužící k zahalení, podpoře, zvýraznění nebo modelaci tvaru a velikosti prsů.
Podšívka (zdroj)
Podšívka je vnitřní vrstva textilu, kůže nebo jiného materiálu, která se vkládá do šatů, klobouků, batohů, záclon a podobných výrobků.
Podvazky (zdroj)
Podvazek je součást dámského spodního prádla. Slouží k udržení punčochy na nohou ve stejné poloze, zamezuje tomu, aby punčocha sjela dolů. Jedná se v podstatě o gumový kroužek, popřípadě gumový kroužek s krajkou, obepínající nohu, který je přetažen přes punčochu a drží ji na stehně.
Polyester (zdroj)
Polyesterová vlákna (mezinárodní zkratka PES) jsou syntetické výrobky ze skupiny, ke které patří textilní vlákna z polyetylentereftalátu (PET), z polybutylentereftalátu (PBT) a z polytrimetylentereftalátu (PTT). Označením polyesterová vlákna jsou zpravidla míněny výrobky z PET, ze kterého velká většina vláken pochází.[1]
Prací prostředek (zdroj)
Prací prostředek (též nepřesně prací prášek) je chemická látka s detergentními účinky, která se přidává do vody, aby pomohla lépe vyprat prádlo. Prací prostředek míval tradičně formu prášku nebo granulí, ale postupem času se častěji používá tekutá forma. Některé značky pracích prostředků se vyrábějí také jako tablety nebo rozpustné balíčky, což odstraňuje potřebu pokaždé odměřovat potřebnou dávku prostředku. Ve státech, kde se častěji pere ručně, jsou oblíbenější prostředky ve formě tabulek. Na popularitě získávají prací prostředky, které jsou přátelské k životnímu prostředí.
Prsten (zdroj)
Prsten je šperk v podobě malého kroužku navlékaného na prst ruky nebo nohy, podobně jako se náramek navléká na zápěstí a předloktí paže.
Punčochy (zdroj)
Punčochy jsou oděv, který se nosí na nohou. Do 20. let 20. století byly nošeny téměř výhradně muži, od 20. let 20. století začaly být naopak téměř výhradně nošeny ženami.
Retro (zdroj)
Retro je obecné označení pro něco minulého, zaniklého, bývalého, může se jednat o označení pro cokoliv zpět v čase. V současné době se slovo retro používá často pouze jakožto označení pro dobu vztahující se k 50. 60. a 70. letům 20. století.
Šála (zdroj)
Šála nebo též šál je pruh tkaniny (často pletený) sloužící k zakrytí krku. V chladných krajích se používají k ochraně krku, jindy se používají pouze k okrase, z náboženských důvodů či jako symbol příslušnosti.
Šatní ramínko (zdroj)
Šatní ramínko je předmět sloužící k zavěšení oděvů v šatnících, šatnách. Může být vyrobeno z dřeva, kovu či plastu.
Šaty, šatičky (zdroj)
Jednodílný kus dámského svrchního oblečení, zakrývající trup a nohy, někdy s různě dlouhými rukávy zakrývajícími ruce, jindy jen na ramínkách, anebo i úplně bez nich.
Semiš (zdroj)
Semiš nebo velur je označení pro druh usně, kůže upravené broušením na rubové straně. Rubová strana se stává pohledovou a vyznačuje se vlasem – jemnou „chlupatostí“, která vyžaduje údržbu kartáčováním a impregnaci. Používá se zejména na výrobu obuvi, dále galanterie apod., ale také pracovních rukavic.
Sukně (zdroj)
Sukně, zastarale též suknice, je spodní část oděvu, kterou v dnešní době nosí v Evropě a Americe převážně ženy, méně pak například transgenders. Původ sukně pravděpodobně sahá až k pravěku, do první fáze života pračlověka, kde nebyl tento oděv ještě diferencován pro muže nebo ženy. Další výskyt sukně můžeme v historii nalézt i u egyptských faraonů. Sukně ženy nosily především z hygienických důvodů kvůli menstruaci, v dnešní době její nošení již není univerzální z důvodu dostupnosti moderních hygienických potřeb.
Sukno (zdroj)
Sukno (anglicky: broadcloth, německy: Tuch) je souhrnný pojem pro tkaniny se zplstěným povrchem dosaženým za určitých výrobních podmínek.
Střih (zdroj)
Střih (též střihový vzor nebo krejčovská šablona) je předloha pro stříhání textilní látky, usně nebo jiného materiálu určeného pro oděv. Většinou sestává z více části. Vystříhané části se potom sešijí a vznikne oděv. Střihové vzory se vyrábějí z papíru nebo pro větší trvanlivost z lepenky a jiných tvrdých materiálů.
Tabulka velikostí (zdroj)
Velikost oděvů je standardizovaná klasifikace velikosti oblečení prodávaného v běžném prodeji. V celém světě existuje velké množství systémů standardizace v této oblasti pro různé oděvy, jako jsou šaty, sukně, kalhoty, atd. Užívá se buď číselný nebo písmenný kód, který odpovídá parametrům té části těla, pro které je dané oblečení určeno. Většinou je tento kód uveden na cedulce obvykle připevněné k oblečení. Evropská unie se v současnosti snaží prosadit jednotnou normu EN 13402 založenou na centimetrech.
Tenisky (zdroj)
Tenisky jsou sportovní obuv. Je většinou lepená, s podešví z pružné gumy nebo syntetického materiálu, svrškem z kůže nebo z plátna a podšívkou z textilu či kůže. Vyrábí se jak v původních sportovních variantách, tak v módních a vycházkových variantách.
Tunika (zdroj)
Tunika (z lat. tunica) byla starověká římská košile, často s krátkými rukávy. Nosili ji muži i ženy, doma i při práci, svobodní lidé přes ni na veřejnosti nosili togu. Ve středověku se tunika nosila jako svrchní oděv.
Zeštíhlující kalhotky (zdroj)
Zeštíhlující kalhotky jsou speciálním typem kalhotek, které byly vytvořeny za účelem zeštíhlujícího efektu. Materiály jsou hrubší a pevné, většinou elastické směsi, obsahující zejména nylon, doplněný bavlnou. Kalhotky mohou sahat až nad pas.
Zip (zdroj)
Zip či zdrhovadlo je zařízení sloužící ke spojování dvou částí dohromady. Je nejčastěji využíván na oděvech, ale má mnohé další využití (na batozích, kufrech, sportovním vybavení a u pomůcek pro kempování).
© 2024 Blanka Straka Group s.r.o.