Oblíbené (0)
MĚNA
Volejte, rády Vám poradíme
734 622 002 
saty@blankastraka.cz
0 ks

Jak být šik do tanečních?

Je to už pár let, co jsem absolvovala svoje první taneční. Doteď si ale pamatuji své nejoblíbenější šaty, které jsem na lekce nosila. Byly žluté s černými puntíky.

Velkou část kroků jsem už dávno zapomněla a každý rok během plesové sezóny marně pátrám v paměti, co se jak tančí. Vzpomenu si sotva na valčík a polku. Pokud jste na tom podobně jako já, tak nemusíte smutnět. Existují taneční pro dospělé! Kromě toho, že se naučíte tančit jako „profík“, máte další důvod pro pořízení nových šatů :).

Co vás v tanečních čeká a nemine?

Než se podíváme na to, které šaty si brát do tanečních, si rychle shrneme info – co, kdy a jak. Taneční pro středoškoláky nebo také základní taneční začínají právě touto dobou, tedy v září a končí v lednu. Ve stejném termínu začínají i základní taneční pro dospělé. V kurzech se naučíte všechny základní kroky ze standardních a latinskoamerických tanců. Nejčastěji jsou to waltz, tango, valčík, quickstep, slowfox, jive, polka, cha-cha, rumba, samba a salsa.

Základní taneční mají přibližně v polovině trvání první prodlouženou a na závěr slavnostní ples neboli věneček. Komu nestačí základní taneční, může navázat v pokročilých nebo dalších speciálních lekcích. Dokonce jsem našla i kurzy svatebních tanečních pro ty, co nestihnou chodit do běžných lekcí a potřebují se naučit jen pár základních kroků pro svůj velký den.

Taneční pár

Jaké šaty do tanečních?

Když čtete pozvánky do tanečních kurzů, doporučuje se společenské oblečení. Pro pány tmavý oblek nebo alespoň košile a tmavé kalhoty a pro dámy společenské šaty. Ale co si pod tím ve skutečnosti představit?

Základní taneční

Začnu hned svojí osobní radou. Rozhodně nedoporučuji nosit dlouhé šaty na běžné lekce. Několikrát jsem toho zalitovala a doufala, že ty pošlapané blankytně modré šaty půjdou vyprat. Jistě mi dáte za pravdu, že když se dá do pohybu třeba i padesát nezkušených párů, připomíná to spíš zápasení než tanec a dlouhé šaty mohou přijít lehce k nějaké újmě. Takže si dlouhé společenské šaty nechte až na prodlouženou nebo na závěrečný ples :).

Naopak velmi vhodné šaty do tanečních jsou v délce ke kolenům, nebo pod kolena, které vám nebudou bránit v pohybu a zároveň nejsou tak krátké, abyste si způsobily nějaký trapas. Důležité je, aby šaty skvěle seděly a při pohybu zůstaly na svém místě.

Tady je pár tipů z obchodu Blanka Straka:

Modré šaty do tanečních Lady V London Teal Rose Floral CollageČerné šaty do tanečních Lindy Bop LisetteŠaty do tanečních Lady V London Damask Tea

Taneční pro dospělé

U tanečních kurzů pro dospělé se předpokládá alespoň s nějakou základní znalostí kroků a větší chutí tancovat a učit se. Tento druh tanečních navštěvují většinou páry, které se chtějí naučit tančit před nějakou významnou společenskou akcí, plesem nebo jenom chtějí podnikat něco společně. Partneři se většinou znají a chtějí, aby jim to společně na parketu ladilo. Na lekcích bývá méně tanečníků než v základních tanečních pro středoškoláky. S výběrem šatů do tanečních se můžeme tudíž trošku odvázat a sáhnout i po delších šatech nebo si pod šaty ke kolenům vzít třeba spodničku.

Taneční kurzy pro dospělé

U základních i tanečních pro dospělé je vrcholem slavnostní prodloužená nebo závěrečný ples. Tam už má oděv jiná pravidla. Šaty mají být dlouhé společenské a slavnostní. V některých tanečních školách na první prodloužené vyžadují i dlouhé bílé šaty. Inspiraci pro pořízení takových šatů najdete také v obchodě Blanka Straka.

Nezapomeňte na pohodlné boty

Pořád píšu jen o šatech, ale co boty? Taneční lekce trvá většinou hodinu a půl. Takže boty do tanečních vybírejte s ohledem na čas, který v nich strávíte. Rozhodně doporučuji před první lekcí boty nejprve pořádně rozchodit, nohy dostanou opravdu zabrat :). A co podpatky do tanečních? Bývají samozřejmostí, přeci jen se v nich lépe tančí a správně našlapuje na špičku. Podpatky vykouzlí pěknou nohu a kdy jindy vyvětrat sbírku lodiček než v tanečních? V nouzi se dá samozřejmě tančit třeba i v balerínách.

Boty do tanečních

Pánové to mají mnohem jednodušší

Neměla bych zapomenout na pány. Ale bude to stručné :). Ti to totiž mají o dost jednodušší. Vystačí si s dobře padnoucím tmavým oblekem, košilí, kravatou a klasickým párem tmavých společenských bot.

Pánský oblek do tanečních

V tanečních vás nečekají jenom základní kroky společenských tanců, ale také základy etikety. Pro zvědavce tady mám jedno už trochu retro video od opravdového znalce základů společenského chování:

 

A taneční sezóna může začít.